PLT2.5H-TL
Manufacturer Part Number:
PLT2.5H-TL
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 120LBS 9.8"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
2.50" (63.50mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
0.817' (249.02mm, 9.80")
Length - Approximate :
9.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)