MLTC10H-LP316
Manufacturer Part Number:
MLTC10H-LP316
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 250LBS 2.75'
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
10.00" (254.00mm)
Color :
Black
Features :
Corrosion Resistance, UV Resistant
Length - Actual :
2.750' (838.20mm)
Length - Approximate :
33"
Material :
Stainless Steel 316, Nylon Coated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
250 lbs (113.40 kg)
Width :
0.310" (7.87mm)