RKW-8-13-RD
Manufacturer Part Number:
RKW-8-13-RD
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
HOOK&LOOP TIE RED 1.083'
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
Color :
Red
Features :
Length - Actual :
1.083' (330.00mm)
Length - Approximate :
13"
Material :
Polyethylene Hook, Polyamide Loop
Mounting Type :
Screw Mount, Cross-Cut
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
Width :
0.500" (12.70mm)