SSPM4H-TL300
Manufacturer Part Number:
SSPM4H-TL300
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 120LB 1.233'
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
4.00" (101.60mm)
Color :
Black
Features :
Heat Stabilized, Weather Resistant
Length - Actual :
1.233' (375.92mm)
Length - Approximate :
14.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)