PLT2H-TL300
Manufacturer Part Number:
PLT2H-TL300
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 120LBS 8.4"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
2.00" (50.80mm)
Color :
Black
Features :
Heat Stabilized, Weather Resistant
Length - Actual :
0.700' (213.36mm, 8.40")
Length - Approximate :
8.5"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)