PLT4.5S-M0
Manufacturer Part Number:
PLT4.5S-M0
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 50LBS 1.292'
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
4.50" (114.30mm)
Color :
Black
Features :
Weather Resistant
Length - Actual :
1.292' (393.71mm)
Length - Approximate :
15.5"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
50 lbs (22.68 kg)
Width :
0.190" (4.83mm)