PLT10EH-Q0
Manufacturer Part Number:
PLT10EH-Q0
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
TIE LASH LOCK BLACK 250LBS 2.85'
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
10.00" (254.00mm)
Color :
Black
Features :
Weather Resistant
Length - Actual :
2.850' (868.68mm)
Length - Approximate :
34.25"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
250 lbs (113.40 kg)
Width :
0.500" (12.70mm)