17-EHD450B-L
- Manufacturer Part Number:
- 17-EHD450B-L
- Manufacturer/Brand:
- Qualtek
- Part of Description:
- CBL TIE LOCKING BLK 175LB 1.476'
- Manufacturer :
- Qualtek
- Product Category :
- Cable Ties and Zip Ties
- Bundle Diameter :
- 5.14" (130.50mm)
- Color :
- Black
- Features :
- UV Resistant
- Length - Actual :
- 1.476' (450.00mm)
- Length - Approximate :
- 17.75"
- Material :
- Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Obsolete
- Shelf Life :
- Shelf Life Start :
- Storage/Refrigeration Temperature :
- Tensile Strength :
- 175 lbs (79.40 kg)
- Width :
- 0.346" (8.80mm)