RKW-12-24-RD
Manufacturer Part Number:
RKW-12-24-RD
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
HOOK&LOOP TIE RED 2'
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
Color :
Red
Features :
Length - Actual :
2.000' (609.60mm)
Length - Approximate :
24"
Material :
Polyethylene Hook, Polyamide Loop
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
Width :
0.750" (19.05mm)