MLT2H-LP316
Manufacturer Part Number:
MLT2H-LP316
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING SIL 450LBS 7.9"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
2.00" (50.80mm)
Color :
Silver
Features :
Corrosion Resistance
Length - Actual :
0.658' (200.66mm, 7.90")
Length - Approximate :
8"
Material :
Stainless Steel 316
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
450 lbs (204.12 kg)
Width :
0.310" (7.87mm)