BT1.5I-M30
Manufacturer Part Number:
BT1.5I-M30
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLACK 40LBS 6.1"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.50" (38.10mm)
Color :
Black
Features :
Heat Stabilized
Length - Actual :
0.508' (154.94mm, 6.10")
Length - Approximate :
6"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
40 lbs (18.14 kg)
Width :
0.141" (3.58mm)