SC8-50-S10-C
Manufacturer Part Number:
SC8-50-S10-C
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 50LBS 7.87"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.97" (50.00mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
0.656' (200.00mm, 7.87")
Length - Approximate :
7.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Screw Mount, Mounting Hole
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
50 lbs (22.68 kg)
Width :
0.190" (4.83mm)