M542PG-A-889 G/W
- Manufacturer Part Number:
- M542PG-A-889 G/W
- Manufacturer/Brand:
- American Opto Plus LED
- Part of Description:
- 0.54'' GREEN ALPHA DISP W. IC
- Manufacturer :
- American Opto Plus LED
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Green
- Common Pin :
- Common Anode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.54" (13.80mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 14-Segment, Alphanumeric
- Millicandela Rating :
- 50.5mcd
- Number of Characters :
- 2
- Package / Case :
- 18-DIP (0.600", 15.24mm), 12 Leads
- Power Dissipation (Max) :
- 105mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.733" H x 0.992" W x 0.333" D (18.62mm x 25.20mm x 8.45mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.2V