CDSC400R1W
- Manufacturer Part Number:
- CDSC400R1W
- Manufacturer/Brand:
- ChromeLED
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
- Manufacturer :
- ChromeLED
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Red
- Common Pin :
- Common Cathode
- Current - Test :
- 10mA
- Digit/Alpha Size :
- 4.00" (101.60mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 70mcd
- Number of Characters :
- 1
- Package / Case :
- 10-DIP
- Power Dissipation (Max) :
- 70mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2V