CDTC40B2WF
- Manufacturer Part Number:
- CDTC40B2WF
- Manufacturer/Brand:
- ChromeLED
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLUE 24DI
- Manufacturer :
- ChromeLED
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Blue
- Common Pin :
- Common Cathode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.40" (10.16mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 40mcd
- Number of Characters :
- 3
- Package / Case :
- 24-DIP
- Power Dissipation (Max) :
- 120mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.2V