CDSA80W2WB
- Manufacturer Part Number:
- CDSA80W2WB
- Manufacturer/Brand:
- ChromeLED
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 0.80" SGL WHITE 16D
- Manufacturer :
- ChromeLED
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- White
- Common Pin :
- Common Anode
- Current - Test :
- 5mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.80" (20.32mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 25mcd
- Number of Characters :
- 1
- Package / Case :
- 16-DIP
- Power Dissipation (Max) :
- 78mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.091" H x 0.787" W x 0.330" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.2V