LDQ-M5207RI-USB
- Manufacturer Part Number:
- LDQ-M5207RI-USB
- Manufacturer/Brand:
- Lumex Opto/Components Inc.
- Part of Description:
- DISP 7SEG 0.52" 4.5DIG BLU 14DIP
- Manufacturer :
- Lumex Opto/Components Inc.
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Blue
- Common Pin :
- Common Anode
- Current - Test :
- 10mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.52" (13.20mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 6mcd
- Number of Characters :
- 4.5
- Package / Case :
- 14-DIP (0.600", 15.24mm)
- Power Dissipation (Max) :
- 105mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.980" H x 0.748" W x 0.285" D (50.30mm x 19.00mm x 7.25mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.5V