ACDC56-41SURKWA-F01
- Manufacturer Part Number:
- ACDC56-41SURKWA-F01
- Manufacturer/Brand:
- Kingbright
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 20SMD
- Manufacturer :
- Kingbright
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Red
- Common Pin :
- Common Cathode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.56" (14.22mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 44mcd
- Number of Characters :
- 2
- Package / Case :
- 20-SMD, No Lead
- Power Dissipation (Max) :
- 75mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.669" H x 0.988" W x 0.148" D (17.00mm x 25.10mm x 3.75mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.95V