SA36-11SRWA
- Manufacturer Part Number:
- SA36-11SRWA
- Manufacturer/Brand:
- Kingbright
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
- Manufacturer :
- Kingbright
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Red
- Common Pin :
- Common Anode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.36" (9.14mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 10mcd
- Number of Characters :
- 1
- Package / Case :
- 10-DIP (0.200", 5.08mm)
- Power Dissipation (Max) :
- 75mW
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.85V