DC56-11GWA
Manufacturer Part Number:
DC56-11GWA
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 18DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Green
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.56" (14.22mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
11mcd
Number of Characters :
2
Package / Case :
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Power Dissipation (Max) :
62.5mW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V