QBS56IB0
- Manufacturer Part Number:
- QBS56IB0
- Manufacturer/Brand:
- QT Brightek (QTB)
- Part of Description:
- DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10DIP
- Manufacturer :
- QT Brightek (QTB)
- Product Category :
- Display Modules - LED Character and Numeric
- Color :
- Blue
- Common Pin :
- Common Anode
- Current - Test :
- 20mA
- Digit/Alpha Size :
- 0.56" (14.22mm)
- Display Format :
- Display Type :
- 7-Segment
- Millicandela Rating :
- 60mcd
- Number of Characters :
- 1
- Package / Case :
- 10-DIP (0.600", 15.24mm)
- Power Dissipation (Max) :
- 120mW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.2V