LT084AC27500-0A000
- Manufacturer Part Number:
- LT084AC27500-0A000
- Manufacturer/Brand:
- Toshiba Semiconductor and Storage
- Part of Description:
- LCD 8.4 800X600 SVGA W/TOUCH LED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 8.4" (213.36mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 800 x 600 (SVGA)
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- LVDS
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Touchscreen :
- Resistive
- Viewing Area :
- 170.40mm W x 127.80mm H