EA TFT057-32ATP
Manufacturer Part Number:
EA TFT057-32ATP
Manufacturer/Brand:
Display Visions
Part of Description:
LCD MOD 320X240 RGB W/ BACKLIT
Manufacturer :
Display Visions
Product Category :
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED - White
Controller Type :
Diagonal Screen Size :
5.7" (144.78mm)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
320 x 240 (QVGA)
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
Parallel, 24-Bit (RGB)
Product Status :
Active
Touchscreen :
Resistive
Viewing Area :
117.90mm W x 89.10mm H