EA TFT043-42ATS
- Manufacturer Part Number:
- EA TFT043-42ATS
- Manufacturer/Brand:
- Display Visions
- Part of Description:
- LCD MOD GRAPH 480X272 W/ BACKLIT
- Manufacturer :
- Display Visions
- Product Category :
- Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 4.3" (109.22mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 480 x 272
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- Parallel, 24-Bit (RGB)
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Capacitive
- Viewing Area :
- 72.10mm W x 54.60mm H