GEN4-ULCD-28D
- Manufacturer Part Number:
- GEN4-ULCD-28D
- Manufacturer/Brand:
- 4D LCD Pty Ltd
- Part of Description:
- DISPLAY LCD TFT 2.8" 240X320
- Manufacturer :
- 4D LCD Pty Ltd
- Product Category :
- Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 2.8" (71.12mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 240 x 320
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- I²C, SPI, TTL
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Viewing Area :
- 43.20mm W x 57.60mm H