C162ALBFWSW6WT33PAB
- Manufacturer Part Number:
- C162ALBFWSW6WT33PAB
- Manufacturer/Brand:
- Focus LCDs
- Part of Description:
- 16X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
- Manufacturer :
- Focus LCDs
- Product Category :
- Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- Background Color :
- Gray
- Backlight :
- LED - White
- Character Format :
- 5 x 7 Dots
- Character Size :
- 3.23mm H x 1.85mm W
- Controller Type :
- ST7066U
- Display Format :
- 16 x 2
- Display Mode :
- Transflective
- Display Type :
- FSTN - Film Super-Twisted Nematic
- Dot Size :
- 0.33mm W x 0.36mm H
- Interface :
- Parallel
- Number of Characters :
- 32
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline L x W x H :
- 53.00mm x 20.00mm x 8.50mm
- Product Status :
- Active
- Text Color :
- Black
- Viewing Area :
- 36.00mm L x 10.00mm W
- Voltage - Supply :
- 3.3V