CT25E-16T75-1
Manufacturer Part Number:
CT25E-16T75-1
Manufacturer/Brand:
Challenge Electronics
Part of Description:
IEC MAGNETIC XDCR 8-16V TH
Manufacturer :
Challenge Electronics
Product Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
55mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
750Hz
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Ingress Protection :
Input Type :
Zero-Peak Signal
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
97dB @ 12V, 10cm
Technology :
Magnetic
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
8 ~ 16V