A1183.12.065
- Manufacturer Part Number:
- A1183.12.065
- Manufacturer/Brand:
- American Electrical Inc.
- Part of Description:
- CABLE GLAND 5-6.5MM M12 BRASS
- Manufacturer :
- American Electrical Inc.
- Product Category :
- Cable and Cord Grips
- Color :
- Silver
- Conduit Hub Size :
- Includes :
- Contact Spring, O-Ring, Seal, Strain Relief
- Ingress Protection :
- IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- Material :
- Brass, Nickel Plated
- Operating Temperature :
- -60°C ~ 100°C
- Outside Cable Diameter (Max) :
- 0.256" (6.50mm)
- Outside Cable Diameter (Min) :
- 0.197" (5.00mm)
- Panel Hole Size :
- 0.472" (12.0mm)
- Product Status :
- Active
- Thread Length :
- 0.394" (10.00mm)