A1545.20.1.12
- Manufacturer Part Number:
- A1545.20.1.12
- Manufacturer/Brand:
- American Electrical Inc.
- Part of Description:
- CABLE GLAND 5.5-12MM M20 NYLON
- Manufacturer :
- American Electrical Inc.
- Product Category :
- Cable and Cord Grips
- Color :
- Black
- Conduit Hub Size :
- Includes :
- Sealing Ring
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Material :
- Polyamide (PA), Nylon
- Operating Temperature :
- Outside Cable Diameter (Max) :
- 0.472" (12.00mm)
- Outside Cable Diameter (Min) :
- 0.217" (5.50mm)
- Panel Hole Size :
- 0.787" (20.0mm)