A1545.29.25
- Manufacturer Part Number:
- A1545.29.25
- Manufacturer/Brand:
- American Electrical Inc.
- Part of Description:
- CABLE GLAND 17-25MM PG29 NYLON
- Manufacturer :
- American Electrical Inc.
- Product Category :
- Cable and Cord Grips
- Color :
- Black
- Conduit Hub Size :
- Includes :
- Sealing Ring
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Material :
- Polyamide (PA), Nylon
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 100°C
- Outside Cable Diameter (Max) :
- 0.984" (25.00mm)
- Outside Cable Diameter (Min) :
- 0.669" (17.00mm)
- Panel Hole Size :
- 1.457" (37.0mm)
- Product Status :
- Active
- Thread Length :
- 0.433" (11.00mm)