PF42T-96Q4
- Manufacturer Part Number:
- PF42T-96Q4
- Manufacturer/Brand:
- Nippon Pulse America, Inc.
- Part of Description:
- Tin Can Step Motor 96 steps 5VDC
- Manufacturer :
- Nippon Pulse America, Inc.
- Product Category :
- Stepper Motors
- Accuracy :
- Coil Resistance :
- 12 Ohms
- Coil Type :
- Bipolar
- Current Rating (Amps) :
- Diameter - Shaft :
- 0.118" (3.00mm)
- Features :
- Length - Shaft and Bearing :
- 0.626" (15.90mm)
- Mounting Hole Spacing :
- NEMA Frame Size :
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- Round - 1.650" Dia (42.00mm)
- Step Angle :
- 3.75°
- Steps per Revolution :
- 96
- Termination Style :
- Wire Leads
- Torque - Holding (oz-in / mNm) :
- 6.94 / 49
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 5VDC