PM35S-048-324F
- Manufacturer Part Number:
- PM35S-048-324F
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices Inc.
- Part of Description:
- STEPPER MOTORS PERMANENT MAGNET
- Manufacturer :
- Analog Devices Inc.
- Product Category :
- Stepper Motors
- Accuracy :
- Coil Resistance :
- 4 Ohms
- Coil Type :
- Bipolar
- Current Rating (Amps) :
- 750 mA
- Diameter - Shaft :
- 0.118" (3.00mm)
- Features :
- Length - Shaft and Bearing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Hole Spacing :
- 1.654" (42.00mm)
- NEMA Frame Size :
- 14
- Operating Temperature :
- 75°C
- Product Status :
- Last Time Buy
- Size / Dimension :
- Round - 1.378" Dia (35.00mm)
- Step Angle :
- 7.5°
- Steps per Revolution :
- 48
- Termination Style :
- Wire Leads with Connector
- Torque - Holding (oz-in / mNm) :
- 3.89 / 27.46
- Type :
- Permanent Magnet
- Voltage - Rated :
- 2VDC