PN01107-10D
Manufacturer Part Number:
PN01107-10D
Manufacturer/Brand:
Makermotor
Part of Description:
DC 24V 60W 50RPM 6N-M 10MM SHFT
Manufacturer :
Makermotor
Product Category :
Motors - AC, DC
Diameter - Shaft :
0.394" (10.00mm)
Encoder Type :
Features :
Function :
Gearmotor
Gear Reduction Ratio :
Length - Shaft and Bearing :
Motor Type :
Mounting Hole Spacing :
Operating Temperature :
Power - Rated :
60W
Product Status :
Active
RPM :
50 RPM
Size / Dimension :
Round - 68.58mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
Torque - Rated (oz-in / mNm) :
849.8 / 6000
Type :
DC Motor
Voltage - Rated :
27VDC