P8-50-49-3-ST
- Manufacturer Part Number:
- P8-50-49-3-ST
- Manufacturer/Brand:
- Actuonix Motion Devices Inc
- Part of Description:
- P8-ST Micro Stepper Actuator
- Manufacturer :
- Actuonix Motion Devices Inc
- Product Category :
- Electric Actuators/Cylinders
- Acceleration :
- Accuracy :
- Approval Agency :
- Construction :
- Ball Screw
- Duty Cycle :
- 100%
- Features :
- Includes Controller
- Feedback Type :
- Gear Reduction Ratio :
- 49
- Ingress Protection :
- IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- Load Force (Dynamic) :
- Load Force (Static) :
- 44.96lbf (200.0N)
- Motor Type :
- Stepper, Bipolar
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 40°C
- Product Status :
- Active
- Speed :
- Stroke Length :
- 1.969" (50.00mm)
- Termination Style :
- Wire Leads with Connector
- Type :
- Linear Actuator
- Voltage - Rated :
- 4.2VDC