16H240P.25
Manufacturer Part Number:
16H240P.25
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
#16 HVY MAG WIRE, 240C NAT 4OZ
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Magnetic Wire
Conductor Material :
Copper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) Diameter :
0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyimide
Length - Approximate :
20.0' (6.1m)
Product Status :
Active
Ratings :
MW 16-C
Wire Gauge :
16 AWG