14H240P.5
Manufacturer Part Number:
14H240P.5
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
#14 HVY MAG WIRE, 240C NAT 8OZ
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Magnetic Wire
Conductor Material :
Copper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) Diameter :
0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyimide
Length - Approximate :
40.0' (12.2m)
Product Status :
Active
Ratings :
MW 16-C
Wire Gauge :
14 AWG