P30/19-3F36
- Manufacturer Part Number:
- P30/19-3F36
- Manufacturer/Brand:
- Ferroxcube
- Part of Description:
- P CORES 2PC SET
- Manufacturer :
- Ferroxcube
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- 0.33
- Core Type :
- P
- Diameter :
- 1.181" (30.00mm)
- Effective Area (Ae) mm² :
- 137
- Effective Length (le) mm :
- 45.2
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- 6190
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Ungapped
- Height :
- 0.740" (18.80mm)
- Inductance Factor (Al) :
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- Material :
- 3F36
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- P 30 x 19
- Tolerance :
- ±25%