E30/15/7-3C90-E100
- Manufacturer Part Number:
- E30/15/7-3C90-E100
- Manufacturer/Brand:
- Ferroxcube
- Part of Description:
- E CORES
- Manufacturer :
- Ferroxcube
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- Core Type :
- E
- Diameter :
- Effective Area (Ae) mm² :
- Effective Length (le) mm :
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Height :
- 0.591" (15.00mm)
- Inductance Factor (Al) :
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- 1.213" (30.80mm)
- Material :
- 3C90
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- E 30 x 15 x 7
- Tolerance :
- Width :
- 0.287" (7.30mm)