ZW42212TC
- Manufacturer Part Number:
- ZW42212TC
- Manufacturer/Brand:
- Magnetics, a division of Spang & Co.
- Part of Description:
- TOROID GREY COATED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- Core Type :
- Toroid
- Diameter :
- 0.870" (22.10mm)
- Effective Area (Ae) mm² :
- 52.3
- Effective Length (le) mm :
- 54.1
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- 2834
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Epoxy
- Gap :
- Ungapped
- Height :
- 0.500" (12.70mm)
- Inductance Factor (Al) :
- 12.08 µH
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- Material :
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±30%