P30/19-3C91
- Manufacturer Part Number:
- P30/19-3C91
- Manufacturer/Brand:
- Ferroxcube
- Part of Description:
- FERRITE CORE 2PC SET
- Manufacturer :
- Ferroxcube
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- Core Type :
- P (Pot Core)
- Diameter :
- 1.181" (30.00mm)
- Effective Area (Ae) mm² :
- Effective Length (le) mm :
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Height :
- 0.740" (18.80mm)