LTS-12-6-6FT
- Manufacturer Part Number:
- LTS-12-6-6FT
- Manufacturer/Brand:
- Global Industrial
- Part of Description:
- 12" 6 OUTLET ALUMINUM POWER STRI
- Manufacturer :
- Global Industrial
- Product Category :
- Power Distribution, Surge Protectors
- AC Outlets :
- Approval Agency :
- ETL, cETL
- Connector - AC Input :
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-15R
- Cord Length :
- 6' (1.83m)
- Current - Max :
- 15A
- Energy :
- Features :
- Switch
- Housing Material :
- Aluminum
- Media Lines Protected :
- Mounting Type :
- Overload Protection :
- Circuit Breaker(s)
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- Type :
- Outlet Strip, Surge Protector
- Voltage - Input :
- 120V