PV1250FC
- Manufacturer Part Number:
- PV1250FC
- Manufacturer/Brand:
- Interlight
- Part of Description:
- Replacement for Tripp Lite PV125
- Manufacturer :
- Interlight
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 2
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-15R
- Connector - Voltage Input :
- Terminals
- Features :
- Frequency Control
- Power - Output Continuous :
- 1.25 kW
- Power - Output Surge :
- 2.5 kW
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- Yes
- Size :
- 9.00" L x 8.75" W x 7.00" H (228.6mm x 222.3mm x 177.8mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 12VDC
- Voltage - Output :
- 120VAC