INV-12-120-400
- Manufacturer Part Number:
- INV-12-120-400
- Manufacturer/Brand:
- Tycon Systems Inc.
- Part of Description:
- VOLTAGE INVERTER 12VDC INPUT, 12
- Manufacturer :
- Tycon Systems Inc.
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 2
- Connector - AC Output :
- Connector - Voltage Input :
- Terminal Post
- Features :
- USB Port(s)
- Power - Output Continuous :
- 400 W
- Power - Output Surge :
- 800 W
- Product Status :
- Obsolete
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- No
- Size :
- 7.95" L x 4.72" W x 2.72" H (202.0mm x 120.0mm x 69.0mm)
- Type :
- Inverter, UPS
- Voltage - Input :
- 12V
- Voltage - Output :
- 120VAC