PICOGLF10KW48V240VS
- Manufacturer Part Number:
- PICOGLF10KW48V240VS
- Manufacturer/Brand:
- AIMS Power
- Part of Description:
- 10000 WATT INVERTER CHARGER
- Manufacturer :
- AIMS Power
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 2, Hardwire
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-20R, Hardwire
- Connector - Voltage Input :
- Terminals, Junction Box
- Features :
- Power - Output Continuous :
- 10 kW
- Power - Output Surge :
- 30 kW
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- International
- Remote Capability :
- Yes
- Size :
- 23.30" L x 16.30" W x 7.90" H (591.8mm x 414.0mm x 200.7mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 48VDC, 240VAC
- Voltage - Output :
- 120VAC, 240VAC