PWRINV10KW12V
- Manufacturer Part Number:
- PWRINV10KW12V
- Manufacturer/Brand:
- AIMS Power
- Part of Description:
- 10000 WATT POWER INVERTER
- Manufacturer :
- AIMS Power
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 4
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-15R
- Connector - Voltage Input :
- Terminal Post
- Features :
- Power - Output Continuous :
- 10 kW
- Power - Output Surge :
- 20 kW
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- Yes
- Size :
- 21.10" L x 8.00" W x 6.50" H (535.9mm x 203.2mm x 165.1mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 12VDC
- Voltage - Output :
- 120VAC