PWRIG200012120S
- Manufacturer Part Number:
- PWRIG200012120S
- Manufacturer/Brand:
- AIMS Power
- Part of Description:
- 2000 WATT PURE SINE INVERTER IG
- Manufacturer :
- AIMS Power
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 2
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-15R
- Connector - Voltage Input :
- Terminal Post
- Features :
- Power - Output Continuous :
- 2 kW
- Power - Output Surge :
- 4 kW
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- No
- Size :
- 17.50" L x 9.00" W x 3.50" H (444.5mm x 228.6mm x 88.9mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 12VDC
- Voltage - Output :
- 120VAC