PIC100012120S
- Manufacturer Part Number:
- PIC100012120S
- Manufacturer/Brand:
- AIMS Power
- Part of Description:
- 1000 WATT INVERTER CHARGER 25/55
- Manufacturer :
- AIMS Power
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- Hardwire
- Connector - AC Output :
- None (Hardwire)
- Connector - Voltage Input :
- Terminal Post
- Features :
- Power - Output Continuous :
- 1000 W
- Power - Output Surge :
- 2 kW
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- No
- Size :
- 18.00" L x 9.38" W x 3.75" H (457.2mm x 238.3m x 95.25mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 12VDC
- Voltage - Output :
- 120VAC