PIN121800500
- Manufacturer Part Number:
- PIN121800500
- Manufacturer/Brand:
- Victron Energy
- Part of Description:
- VICTRON PHOENIX 800VA 12V PURE S
- Manufacturer :
- Victron Energy
- Product Category :
- DC to AC (Power) Inverters
- AC Outlets :
- 1
- Connector - AC Output :
- NEMA 5-15R
- Connector - Voltage Input :
- Terminals
- Features :
- Power - Output Continuous :
- 800 VA
- Power - Output Surge :
- 1500 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Remote Capability :
- Yes
- Size :
- 12.01" L x 8.50" W x 4.13" H (305mm x 216mm x 105mm)
- Type :
- Inverter
- Voltage - Input :
- 12VDC
- Voltage - Output :
- 120VAC