2617/16-BK-1000
Manufacturer Part Number:
2617/16-BK-1000
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000'
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
55/33
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.155" (3.94mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.045" (1.14mm)
Jacket Color :
Black
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3212
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG