2671/29GN-1000
Manufacturer Part Number:
2671/29GN-1000
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
HOOK-UP STRND 29AWG GRN 1000'
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
51/46
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Green
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1692/1568
Voltage :
300V
Wire Gauge :
29 AWG